proviva nietolerancja na laktoze

Nietolerancja laktozy

Laktoza jest cukrem mleka krowiego. Cząsteczka laktozy składa się dwóch cukrów: glukozy i galaktozy, co stanowi o zaliczaniu laktozy do dwucukrów. Trawienie laktozy związane jest z rozbiciem jej cząsteczki na te właśnie cukry proste, co dzieje się na poziomie jelita cienkiego dzięki udziałowi enzymu zwanego laktazą. Jeśli upośledzony jest ten proces, bo np. mamy do czynienia z niedoborem laktazy, to do jelita grubego dostaje się niestrawiona do końca laktoza. Tam staje się ona obiektem podlegającym procesom fermentacyjnym i gnilnym z udziałem bakterii jelitowych. Wynikiem tych procesów jest uwalnianie gazów jelitowych, co daje uczucie wzdęcia oraz bólu brzucha. Efektem bywają również biegunki.

Laktoza obecna jest w mleku i produktach nabiałowych (jedynie ser żółty praktycznie za zawiera laktozy). Większość fermentowanych produktów mlecznych (jogurty, kefiry, maślanka) jest lepiej tolerowana przez osoby z nietolerancją laktozy niż czyste mleko. Zawierają one nadtrawioną przez bakterie fermentacyjne laktozę oraz niewielkie ilości samego enzymu – laktazy, co sprawia, że właśnie te produkty są łatwiej strawne niż te niepoddane procesowi fermentacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nietolerancję laktozy można zmniejszyć poprzez regularne przyjmowanie małych ilości produktów zawierających laktozę. W ten sposób pobudza się błonę śluzową jelit do produkcji laktazy (nie dotyczy to osób z całkowitym brakiem enzymu – obciążenie genetyczne).

Poza obserwacją organizmu, która może wskazać na pokarmy, które nie służą danej osobie (choć przy nietolerancji może to być utrudnione ze względu na opóźnienie wystąpienie objawów związanych z pokarmem nietolerowanym w stosunku do momentu jego spożycia) można sprawdzić tą kwestię poprzez wykonanie testów alergicznych. Z pomocą mogą tutaj przyjść testy wykonywane w naszym gabinecie. Warto podkreślić, że testy wykonywane metodą biorezonansową, w odróżnieniu od testów skórnych oraz testów z krwi, diagnozują nie tylko reakcje immunologiczne (alergie pokarmowe), ale również reakcje metaboliczne (nietolerancje pokarmowe). Uwagę warto zwrócić również na fakt, że testy wykonywane w naszym gabinecie diagnozują również reakcje w grupie najmłodszych wiekiem (dzieci poniżej 3 lat), z którymi testy z krwi, czy testy skórne ewidentnie sobie nie radzą.

Szczegóły w zakładce: Testy alergiczne

Podobnie jak w homeopatii, akupunkturze i innych metodach wspomagających leczenie konwencjonalne Biofizykalna Terapia Informacyjna BTI (Informoterapia) jest formą medycyny regulacyjnej. To wypróbowana i przetestowana, skuteczna metoda, u której podstaw leżą wyniki badań naukowych z dziedziny biofizyki, fizyki kwantowej oraz wielowiekowe doświadczenia medycyny chińskiej. Choć fizyka, biofizyka i medycyna klasyczna nie przyjęły jej jeszcze jako doktryny, to metoda jest szeroko stosowana na zachodzie (Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone) osiągając wysokie parametry skuteczności (zwłaszcza w przypadkach alergii oraz schorzeń przewlekłych, z którymi trudno poradzić sobie metodami konwencjonalnymi).

Marta Dłużak
Lorem
Scroll to top