Alergia na kota
Kocie alergeny znajdują się w ślinie, pocie i moczu tych zwierząt. Na skutek czynności higienicznych naszych pupili alergeny pokrywają skórę oraz futerko zwierzątek, a z uwagi na linienie rozprzestrzeniają się one dalej po całym domu lub nawet budynku. Kiedy ślina ulegnie wyschnięciu, alergen staje się łatwy do przeniesienia w powietrzu.
Alergeny te mogą być bardzo trwale obecne w środowisku. Wykrywa się je na istotnym poziomie nawet w takich domach, gdzie zwierzęta nie były obecne nawet przez wiele lat.
Alergeny kotów można również znaleźć w szkołach, gdzie zostały wniesione na odzieży i obuwiu uczniów i nauczycieli. Koci alergen, jest szczególnie „lepki” i często w ten sposób potrafi rozsiewać się na wielkie odległości.
Ponadto, wiele kotów ma problemy i schorzenia skórne, takie jak na przykład wyprysk. Taka skóra zwykle jest przesuszona i podrażniona, co także skutkuje większą ilością sierści zrzucanej przez te zwierzęta.
Ekspozycja dziecka na koty w pierwszym roku jego życia jest ważnym czynnikiem w rozwoju uczulenia na ten alergen. Niektóre badania wykazują, że dzieci, które dorastają w domach ze zwierzętami mają więcej ciężkich objawów niż te, wychowywane w domach bez zwierząt domowych. Badania wykazały jednak także następującą prawidłowość: u osób, które dorastają w domach ze zwierzętami może wystąpić efekt ochronny w zakresie alergii na zwierzęta domowe.
Jednak dla tych, którzy mają egzemę, katar sienny lub astmę, usuwanie zwierząt ze swojego otoczenia jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeśli nie wykazano ewidentnej alergii z tytułu obecności zwierzątek domowych.
Kąpiel kota raz lub dwa razy w tygodniu może zmniejszyć alergeny kota w domu o 90%. Ograniczenie kota do funkcjonowania w jednej części domu to rozwiązanie, które w małym stopniu skutecznie zmniejszy obecność alergenu w powietrzu (ludzie na swoich ubraniach będą roznosić alergeny kota do innych części domu poruszając się z pokoju do pokoju).
W gabinecie Proviva można wykonać testy alergiczne pod kątem alergenów podstawowych, wśród których znajduję się m.in. sierść kota i innych popularnych zwierzątek domowych.
Zestaw alergenów wchodzących w skład testu podstawowego znajduje się w zakładce:< Testy alergiczne
W ramach wykonywanej diagnostyki alergii możliwe jest przetestowanie przyniesionych z domu próbek własnych sierści zwierząt funkcjonujących w otoczeniu danej osoby.
Wykonujemy również odczulanie na zdiagnozowane alergeny (w tym na podstawie własnej substancji np. sierści konkretnego kota funkcjonującego w otoczeniu odczulanej osoby), dzięki czemu alergeny przestają uczulać, organizm wzmacnia swoją własną odporność i nie musi już przyjmować leków przeciwhistaminowych czy chemicznych. Szczegóły w zakładce Odczulanie.
Podobnie jak w homeopatii, akupunkturze i innych metodach wspomagających leczenie konwencjonalne Biofizykalna Terapia Informacyjna BTI (Informoterapia) jest formą medycyny regulacyjnej. To wypróbowana i przetestowana, skuteczna metoda, u której podstaw leżą wyniki badań naukowych z dziedziny biofizyki, fizyki kwantowej oraz wielowiekowe doświadczenia medycyny chińskiej. Choć fizyka, biofizyka i medycyna klasyczna nie przyjęły jej jeszcze jako doktryny, to metoda jest szeroko stosowana na zachodzie (Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone) osiągając wysokie parametry skuteczności (zwłaszcza w przypadkach alergii oraz schorzeń przewlekłych, z którymi trudno poradzić sobie metodami konwencjonalnymi).