Proviva faza wzrostu włosa

Fazy wzrostu włosa

Dziennie tracimy około 100 włosów i jest to standardowo przyjmowana wartość normy. Włosy rosną, a po pewnym czasie wypadają, bo są zastępowane nowymi. W związku z tym cyklem wyróżnia się cztery fazy wzrostu włosów: anagen – faza wzrostu włosa; katagen – faza przejściowa; telogen – faza spoczynku oraz egzogen – faza uwalniania włosa.

Anagen – na początku okresu anagenu w komórkach zawiązka włosa występują bardzo liczne podziały Niezróżnicowane komórki zawiązka włosa rosną w dół i otaczając brodawkę zaczynają tworzyć opuszkę Mieszek sukcesywnie wydłuża się osiągając swoją ostateczną długość, melanocyty zaczynają produkować melaninę Włos zaczyna rosnąć wychodząc ponad powierzchnię skóry W skórze głowy anagen trwa od 3 do 6 lat co oznacza, że włosy rosną do 60 cm i więcej. W pozostałych miejscach czas trwania anagenu to 4 – 8 tyg. W fazie anagenu znajduje się 80-85% włosów, a więc zdecydowana większość włosów.

Katagen – faza przejściowa. W początkowym okresie katagenu czynność komórek macierzy włosa ustaje i ulegają one zwyrodnieniu i zanikowi. Opuszka przechodzi proces keratynizacji i stopniowo zanika Zatrzymana zostaje produkcja malaniny przez malanocyty, zahamowane zostaję podziały komórek macierzy opuszki. Faza katagenu trwa krótko, średnio ok. 14 – 21 dni. Katagen obejmuje 0,5 – 1 % włosów.

Telogen – włos telogenowy, jako twór całkowicie zrogowaciały, nie zawiera barwnika. W fazie tej mieszek włosa pozostaje we względnym spoczynku, do czasu nadejścia sygnału z wnętrza, jak i z zewnątrz mieszka, powodującego reaktywację cyklu. W tej fazie znajduje się o 10 – 20% włosów. Telogen trwa 2 – 4 miesięcy.

Egzogen – faza uwalnia włosa. Następuje utrata włosa telogenowego – koniec nowego włosa wypycha kolbę włosa telogenowego . Zachodzi proces reaktywacji.

Równowaga w tych fazach życia włosa jest warunkiem posiadania względnie stabilnej ilości włosów na głowie, zwykle około 100-150 tys. włosów. Jednak niedobory mineralno-witaminowe, wszędobylski stres, nieprawidłowo skomponowana dieta,  jak również choroby skóry głowy mogą spowodować zaburzenia i sprawić, że włosy zaczną wypadać w większej ilości.

Podobnie jak w homeopatii, akupunkturze i innych metodach wspomagających leczenie konwencjonalne Biofizykalna Terapia Informacyjna BTI (Informoterapia) jest formą medycyny regulacyjnej. To wypróbowana i przetestowana, skuteczna metoda, u której podstaw leżą wyniki badań naukowych z dziedziny biofizyki, fizyki kwantowej oraz wielowiekowe doświadczenia medycyny chińskiej. Choć fizyka, biofizyka i medycyna klasyczna nie przyjęły jej jeszcze jako doktryny, to metoda jest szeroko stosowana na zachodzie (Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone) osiągając wysokie parametry skuteczności (zwłaszcza w przypadkach alergii oraz schorzeń przewlekłych, z którymi trudno poradzić sobie metodami konwencjonalnymi).

Marta Dłużak
Lorem
Scroll to top