proviva czarnuszka

Zioła na alergię: Czarnuszka i olej z czarnuszki – cz.1

Te skromne, ale niezwykle potężne nasionka, maja zdolność zabijania gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA), odtruwania z toksyn zatrutego chemicznymi substancjami organizmu, stymulowania regeneracji komórek beta zniszczonej przez  cukrzycę trzustki, a z pewnością o wiele, wiele więcej (o czym jeszcze wciąż zbyt mało wiemy).

Nasiona tej jednorocznej rośliny – czarnuszki siewnej (Nigella sativa), od niepamiętnych czasów były cenione za swoje właściwości lecznicze.

Czarnuszka

Inne często spotykane nazwy czarnuszki to czarnuszka egipska, czarnuszka ogrodowa, czarnucha, czarny kmin, czarny kminek, kąkolnica, czarna kolendra. Najczęściej stosuje się czarnuszkę jako przyprawę, a do zastosować leczniczych często używany jest olej czarnuszkowy tłoczony (najlepiej na zimno i nierafinowny) z nasion tej cennej rośliny – najczęściej w formie płynnej lub w postaci żelowych kapsułek.

Najwcześniejsze zapisy odnośnie uprawy i wykorzystania cz.arnuszki pochodzą ze starożytnego Egiptu. Zresztą olej z czarnuszki został znaleziony w grobowcu egipskiego faraona Tutanchamona – ceniono go więc już 3.300 lat temu.

W kulturach arabskich, czarnuszka nazywana była Habbatul Barakah, co oznacza, że „ziarno błogosławieństwa”. Uważa się również, że islamski prorok Mahomet powiedział o niej, że jest „lekiem na wszystkie choroby, z wyjątkiem śmierci”. Wiele tradycyjnie przypisywanych czarnuszce właściwości zdrowotnych zostało dokładnie potwierdzonych w literaturze biomedycznej po przeprowadzeniu badań nad tą rośliną jej nasionami. Ponad 450 różnych badań, jakie od 1964 przeprowadzono nad czarnuszką i jej właściwościami zdrowotnymi potwierdzają m.in. jej działanie:

 • antyalergiczne;
 • przeciwnowotworowe;
 • przeciwgrzybicze;
 • antybakteryjne;
 • pierwotniakobójcze;
 • przeciwpasożytnicze;
 • odtruwające;
 • przeciwtrądzikowe;
 • immunostymulujące;
 • hamujące rozwój drożdżaków;
 • żółciopędne i ochronne dla wątroby;
 • wspierające wrażliwość na insulinę;
 • pobudzające produkcję interferonu;
 • ochronne dla nerek i układu moczowego.

O niesamowitych walorach zdrowotnych czarnuszki oraz wartości oleju z nasion tej rośliny może świadczyć również fakt, że potężny szwajcarski koncern o światowym zasięgu – firma Nestle czyni starania, aby swoimi licznymi zgłoszeniami patentowymi przejąć kontrolę nad dystrybucją tej cennej rośliny.

Zimnotłoczony i nierafinowany olej z czarnuszki firmy Ol’Vita w postaci płynnej w butelkach o różnej pojemności, jak i żelowe kapsułki z oleju z czarnuszki tej samej firmy są dostępne na stronie naszego sklepu internetowego: proviva.com.pl. Zapraszamy do zakupów i stosowania.

Czytaj więcej o czarnuszce:

O działaniu czarnuszki – informacje o właściwościach na podstawie przeprowadzonych badań

Czarnuszka i olej z czarnuszki – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Czarnuszka nadzieją dla alergików – zapis prelekcji lek.med. Krzysztofa Błechy pt.”Czarnuszka nadzieją dla alergików”

Podobnie jak w homeopatii, akupunkturze i innych metodach wspomagających leczenie konwencjonalne Biofizykalna Terapia Informacyjna BTI (Informoterapia) jest formą medycyny regulacyjnej. To wypróbowana i przetestowana, skuteczna metoda, u której podstaw leżą wyniki badań naukowych z dziedziny biofizyki, fizyki kwantowej oraz wielowiekowe doświadczenia medycyny chińskiej. Choć fizyka, biofizyka i medycyna klasyczna nie przyjęły jej jeszcze jako doktryny, to metoda jest szeroko stosowana na zachodzie (Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone) osiągając wysokie parametry skuteczności (zwłaszcza w przypadkach alergii oraz schorzeń przewlekłych, z którymi trudno poradzić sobie metodami konwencjonalnymi).

Scroll to top