Alergia pyłkowa – pyłkowica
Alergia pyłkowa czyli pyłkowica (pollinosis) to sezonowe dolegliwości związane z objawami ze strony śluzówki nosa, gadrdła, spojówek – wydzielina, obrzęk, swędzenie i pieczenie oczu. Do objawów mogą dołączyć także napady astmy oskrzelowej lub zmiany skórne czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dotkniętym problemem alergii pyłkowej może zostać każdy bez względu na wiek, choć odsetek chorych, u których objawy pojawiły się po raz pierwszy jest największy w przedziale wiekowym między 10-tym a 20-tym rokiem życia.
Alergia pyłkowa dotyczy najczęściej pyłków traw i zbóż (około 80%), rzadziej alergię wywołują pyłki drzew (około 35%) czy chwastów (8%). Aby rozpoznać, co powoduje alergię, wykonuje się testy alergiczne.
W grupie traw najczęściej uczulają pyłki następujących roślin: kupkówka pospolita, mietlica pospolita, kostrzewa czerwona, rajgras wyniosły, tymotka łąkowa, tomka wonna, wiechlina łąkowa, wyczyniec łąkowy, życica trwała oraz pyłki zbóż, w tym żyta.
W grupie drzew najczęściej przyczyną pyłkowicy są pyłki leszczyny, olchy, brzozy, platanu, buka, dąbu oraz wierzby.
Alergia na pyłki chwastów związana najczęściej jest z pyłkami następujących roślin: bylica, babka, szczaw, pokrzywa, komosa.
Aktualne stężenie alergenu w powietrzu w sezonie pylenia danej rośliny wpływa na nasilenie objawów pyłkowicy u osoby cierpiącej na to schorzenie. Dolegliwości dodatkowo nasilają się w słoneczne, gorące i wietrzne dni, podczas kiedy dni deszczowe przynoszą alergikom ulgę, gdyż deszcz spłukuje pyłki i oczyszcza z nich powietrze.
Podstawą przyniesienia ulgi jest oczyszczenie powietrza z alergenów (przeczytaj, jak sobie pomóc). Tam, gdzie nie jest to możliwe (np. roztocza, zarodniki grzybów, czy pyłki roślin obecne w powietrzu), można przeprowadzać odczulanie, czyli desensybilizację. Tradycyjnie desensybilizacja polega niejako na „wymuszeniu” reakcji tolerancji na organizmie alergika poprzez podawanie coraz większych dawek alergenu, który chorobę wywołuje, Jednak są metody delikatniejsze i subtelniejsze – np. odczulanie biorezonansowe.
Odczulanie przeprowadzane w naszym gabinecie nie wymaga bezpośredniego kontaktu z alergenem, a jedynie wykorzystuje wzorzec alergenu oraz częstotliwość prawidłowych drań organizmu. Niwelowanie objawów w wyniku odczulania nie wiąże się więc z większym dyskomfortem oraz uciążliwymi skutkami ubocznymi w dniach odczulania i bezpośrednio po zabiegu, jak ma to miejsce np. przy „otumanieniu” po przyjęciu leków przeciwalergicznych, odczynach, opuchnięciach, dyskomforcie związanym ze swędzeniem po iniekcjach lub podskórnym wprowadzeniu alergenów. Dodatkowym plusem odczulania metodą biorezonansu jest możliwość stosowania tej formy desensybilizacji bez ograniczeń wiekowych. Implikuje to, że dzieci, które pozostawione są bez pomocy w tradycyjnym podejściu medycyny refundowanej przez NFZ mogą z powodzeniem uzyskać ulgę i poprawić komfort życia swój bezpośrednio, ale i pośrednio całej swojej rodziny, korzystając z proponowanej w naszym gabinecie metody odczulania.
Więcej informacji o odczulaniu, w zakładce Odczulanie.
Wiele osób korzystających z odczulania w naszym gabinecie oprócz podniesienia komfortu życia i uwolnienia się od uciążliwych objawów alergii, chwali sobie również możliwość rezygnacji ze stosowania leków przeciwhistaminowych oraz długotrwałego leczenia farmakologicznego, co nie pozostaje bez skutków ubocznych, chociażby dla układu pokarmowego.
Podobnie jak w homeopatii, akupunkturze i innych metodach wspomagających leczenie konwencjonalne Biofizykalna Terapia Informacyjna BTI (Informoterapia) jest formą medycyny regulacyjnej. To wypróbowana i przetestowana, skuteczna metoda, u której podstaw leżą wyniki badań naukowych z dziedziny biofizyki, fizyki kwantowej oraz wielowiekowe doświadczenia medycyny chińskiej. Choć fizyka, biofizyka i medycyna klasyczna nie przyjęły jej jeszcze jako doktryny, to metoda jest szeroko stosowana na zachodzie (Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone) osiągając wysokie parametry skuteczności (zwłaszcza w przypadkach alergii oraz schorzeń przewlekłych, z którymi trudno poradzić sobie metodami konwencjonalnymi).