testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne kiedy wykonać i jakie są rodzaje

Szukając przyczyn pojawiających się dolegliwości ze strony śluzówek (oczu, nosa, gardła) czy skóry (pokrzywki, wysypki, egzemy oraz zmiany skórne) ale i innych objawów alergii, coraz częściej pojawia się temat testów. Z nim związane jest następne pytanie: jakie testy alergiczne należy wykonać i kiedy?

Testy skórne

Testy alergiczne można wykonać różnymi dostępnymi metodami. Najpopularniejszym rodzajem testów alergicznych są testy skórne, które przeprowadzane są zazwyczaj na przedramieniu. Za pomocą ostrego narzędzia alergeny wprowadzane są pod skórę w postaci niewielkiej ilości roztworu, zawierającego sprawdzane czynniki alergizujące. Jeśli któryś, z wprowadzonych w ramach testów skórnych, składnik działa na skórę alergizująco, to w miejscu jego wprowadzenia obserwuje się najczęściej odczyn w postaci zaczerwienienia, opuchnięcia, swędzącego bąbelka. Reakcja jest tym silniejsza, im alergen działa bardziej drażniąco. Testy skórne znajdują swoje zastosowanie w diagnozowaniu reakcji alergicznych na alergeny wziewne, do których należą roztocza, sierści, zarodniki grzybów czy popularne pyłki roślin np. drzew, krzewów, ziół, traw czy zbóż. Za pomocą testów skórnych można również sprawdzać reakcje na pokarmy (skórne testy punktowe). W zależności od tego, co je i pije osoba diagnozowana, czy ma zwierzęta, rośliny, dywany czy tapicerowane meble w swoim otoczeniu, można ustalić na jakie alergeny warto wykonać badanie. Testy skórne wykonywane są w okresie możliwie małej ekspozycji na działanie alergenów (np. pyłki sprawdzane są po zakończeniu okresu pylenia roślin). Wadą testów skórnych jest ich mała dokładność oraz ograniczenia związane z określoną powierzchnią (przedramię lub dwa), na której przeprowadzane są alergiczne testy skórne.

Alergiczne testy płatkowe

Objawy alergii mogą być związane z tzw. wypryskiem kontaktowym. W tych przypadkach alergenów najczęściej szuka się poprzez wykonanie naskórkowych testy płatkowych. W tego typu testach alergeny przyklejane są plastrami do skóry pleców. Przez trzy doby trzeba funkcjonować z plastrami, ale po upływie 48 godzin obserwuje się pierwszy raz poddaną testowi powierzchnię pleców, a po 72 godzinach dokonuje się odczytu ponownie. Alergiczne testy płatkowe stosowane są najczęściej w przypadku podejrzenia działania takich alergenów, jak: metale (chrom, kobalt, nikiel), konserwanty, substancje zapachowe, substancje barwiące czy leki. W przypadku płatkowych testów alergicznych z oczywistych powodów trudno zastosować tę metodę u dzieci.

testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne z krwi

Kolejną możliwą, do diagnozowania alergii metodą sprawdzania alergenów, są testy alergiczne z krwi. Te testy alergiczne ujawniają przyczyny uczulenia poprzez wykrycie lub brak swoistych przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów. Testy z krwi, to testy alergiczne, których interpretacja utrudniona jest w momencie, gdy nie obserwuje się obecności przeciwciał we krwi z powodu braku kontaktu z alergenem. Nie budzi wątpliwości natomiast wynik pozytywny, a więc potwierdzający wykrycie przeciwciał, bo oznacza to, że dana substancja jest w grupie alergenów drażniących układ odpornościowy i skłaniających go do obrony przed nią. Ze względu na trudności interpretacyjne, testy alergiczne z krwi wykonuje się najczęściej u dorosłych lub dzieci powyżej 6 roku życia.

Biorezonansowe testy alergiczne

Z zastosowaniem metody biorezonansowej można również wykonać testy alergiczne, jako jedną z metod odkrywania przyczyn dolegliwości lub pojawiających się objawów alergii, uczuleń czy reakcji skórnych związanych z kontaktem z potencjalnymi alergenami. Testy biorezonansowe to testy alergiczne, które można wykonać zarówno dorosłym, jak i dzieciom (nawet bardzo małym – również niemowlętom). Katalog możliwych czynników mogących być przyczyną alergii, które tą metodą mogą zostać sprawdzone jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno alergeny wziewne, jak i kontaktowe czy pokarmowe.

Metoda umożliwia również sprawdzanie alergii na dowolnie przyniesiony ze sobą na test alergen, którym nie musi dysponować gabinet, w którym przeprowadzane są testy metodą biorezonansu. Pozwala to na dokładne sprawdzenie zastosowanych w domu proszków, płynów do prania, płukania, produktów pielęgnacyjnych, kosmetycznych czy higienicznych, ale także działania konkretnych sierści zwierzątek funkcjonujących w otoczeniu osób dotkniętych objawami alergii. Katalog możliwych do przetestowania pokarmów również nie musi być zamknięty i ograniczony do wymienionych w danym zestawie testu (np. test podstawowy).

Testy alergiczne przeprowadzane metodą biorezonansu nie są związane z żadnym dyskomfortem jak ból, opuchnięcie, swędzenie, czy konieczność kłucia lub pobierania krwi. Dlatego często przeprowadzane są dzieciom, ale mogą być wykonane praktycznie osobom w każdym wieku od maleńkiego kilkumiesięcznego dziecka, do osób starszych.Jeśli objawy alergii skłaniają do wykonania testów alergicznych warto rozważyć różne metody, ich możliwości i ograniczenia.

Kiedy i jak się przygotować do testów alergicznych

alergia

Gabinet Proviva prowadzi diagnostykę alergii w oparciu o metodę biorezonansową i wykonuje testy alergiczne całorocznie niezależnie od okresów pylenia czy obecności alergenów. Do testów alergicznych należy przygotować się w następujący sposób:

  • na minimum 1 tydzień przed wizytą należy (o ile stan na to pozwala) odstawić leki przeciwalergiczne;
  • w dniu wizyty należy zrezygnować z picia alkoholu, kawy, mocnej herbaty (można pić herbatę zieloną lub napary ziołowe, jak np. rumianek, mięta, itp.), napojów pobudzających zawierających kofeinę, taurynę lub inne chemiczne substancje pobudzające (typu napoje energetyzujące tzw. energy drink-i, coca-cola, pepsi-cola, itd.);
  • cięższy posiłek należy zjeść na minimum 2 godziny przed wykonaniem testu, ale nie trzeba być na czczo;
  • dobrze jest też przyjmować dużo płynów przed wykonaniem testu – nawadniać organizm najlepiej niskozmineralizowaną wodą w ilościach ok. 1,5 do 2 litrów płynów na dobę;
  • na test warto przynieść próbki własnego kurzu (najlepiej z sypialni spod łóżka osoby diagnozowanej), sierści zwierząt, jeśli jakieś funkcjonują w otoczeniu osoby diagnozowanej, kosmetyków czy chemii gospodarczej używanej w domu.

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja na wizytę – poprzez formularz kontaktowy, email lub kontakt telefoniczny.

Prawidłowa diagnostyka i rozpoznanie działających czynników będących przyczyną pojawiających się objawów alergii umożliwia podjęcie działań zmierzających do poprawy komfortu funkcjonowania osoby uczulonej – eliminacji ekspozycji na działanie alergenów czy rozpoczęcie odczulania.

Podobnie jak w homeopatii, akupunkturze i innych metodach wspomagających leczenie konwencjonalne Biofizykalna Terapia Informacyjna BTI (Informoterapia) jest formą medycyny regulacyjnej. To wypróbowana i przetestowana, skuteczna metoda, u której podstaw leżą wyniki badań naukowych z dziedziny biofizyki, fizyki kwantowej oraz wielowiekowe doświadczenia medycyny chińskiej. Choć fizyka, biofizyka i medycyna klasyczna nie przyjęły jej jeszcze jako doktryny, to metoda jest szeroko stosowana na zachodzie (Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone) osiągając wysokie parametry skuteczności (zwłaszcza w przypadkach alergii oraz schorzeń przewlekłych, z którymi trudno poradzić sobie metodami konwencjonalnymi).

Marta Dłużak
Lorem
Scroll to top