proviva czarnuszka nigella

Zioła na alergię: Czarnuszka i olej z czarnuszki – cz.3

proviva czarnuszka nigellaCzarnuszka powinna być zbierana rano, przed wschodem słońca, zanim poranne mgły i rosa przenikną wilgocią roślinę. Wtedy zawartość substancji leczniczych może wywierać silniejsze działanie. Poprzez mielenie, a następnie tłoczenie „na zimno” nasion uzyskuje się olej z bardzo wysoką, ponad 80%, zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. W krajach Bliskiego Wschodu wierzono, że żucie profilaktycznie 10 ziarenek czarnuszki dziennie trzyma z dala wszelkie choroby.

Wyciąg olejowy z nasienia czarnuszki (olej z czarnuszki) można zażywać doustnie lub stosować na skórę do wcierania i okładów.

 • Doustnie:  1 łyżeczka oleju 2-3 razy dziennie przez 2-3 miesiące oraz 1 miesiąc przerwy;
 • Olej z czarnuszki można łączyć z miodem lub jogurtem;
 • Wypita rano szklanka świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego z dodatkiem łyżeczki oleju dostarczy energii na cały dzień;
 • Po kolacji filiżanka gorącej wody lub mleka z łyżeczką oleju i łyżeczką miodu zapewni spokojny sen przez całą noc;
 • W kuracjach przeciwalergicznych – łyżka oleju 2 razy dziennie, po 2 tygodniach dniach używania zalecane jest zmniejszenie dawki o połowę, kuracja trwa 2-3 miesięcy;
 • Zewnętrznie: smarować zmienioną chorobowo skórę lub włosy;
 • Olej z czarnuszki tłoczony na zimno w ciemnym szkle po otwarciu przechowujemy w lodówce.

Mielone nasiona czarnuszki można wykorzystać do sporządzania:

Nalewki  – pół szklanki zmielonej czarnuszki zalać szklanką alkoholu 40% i odstawić na co najmniej tydzień, po czym przefiltrować przez watę.

 • Stosować do przemywania chorych i bolących miejsc, ponadto do wcierania (reumatyzm, bóle mięśniowe, kontuzje sportowe, nerwobóle);
 • Leczy trądzik, wspomaga leczenie łuszczycy, wyprysków i dermatoz – 1 łyżka nalewki na 200 ml wody mineralnej, wymieszać i przecierać skórę ze zmianami.

Miodu ziołowego – na każdą łyżkę miodu dodać łyżeczkę świeżo zmielonej czarnuszki skropionej czystą wódką i utrzeć razem na papkę.

 • Stosować w dawce 1-2 łyżeczki dziennie najlepiej na czczo, ssać powoli w ustach przez 2-3 miesiące w okresach wiosenno-jesiennych przesileń jako środek wzmacniający odporność;
 • Przy przeziębieniu – 1 łyżka, co 6 godzin.

Wywaru – 1 łyżkę rozdrobnionych nasion zalać 1 szklanką wrzącej wody lub mleka, odstawić na 20 minut; przecedzić.

 • Pić 2-3 razy dziennie po 100-150 ml,
 • W chorobach układu oddechowego – małe dawki, co 2-3 godziny;
 • Wywarem można przemywać skórę trądzikową i łojotokową;
 • Można stosować do płukania narządów płciowych przy infekcjach i stanach zapalnych (w tym zakażeniach  drożdżakiem z gatunku canddia) oraz do lewatyw przy zakażeniu jelita grubego grzybami;

Proszku – zmielona czarnuszka doskonale zastępuje pieprz, jednak nie drażni przewodu pokarmowego ani nie zakwasza organizmu.

 • Można stosować jako przyprawę do mięs, chleba (dodawać do ciasta lub posypać wierzch), zup, sałatek, kanapek, duszonych warzyw (kapusty), przy wyrobie domowego sera, wina czy kiszonek, itd.

Kropli do nosa – 1 łyżkę rozdrobnionych nasion zalać 100 ml roztworu fizjologicznego soli 0,9%; zagotować i odstawić na 30 minut, przecedzić oraz uzupełnić brakującą ilość roztworu (do 100 ml), przefiltrować przez watę.

 • Wprowadzać do obu otworów nosowych kilka razy dziennie, najlepiej za pomocą dozownika w formie spryskiwacza.

Przeciwwskazania

Uwaga: u cukrzyków ostrożność zachować należy ze względu na działanie obniżające glukozę we krwi.

Czarnuszka była stosowana od niepamiętnych czasów i nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania jako przyprawy – nawet w czasie ciąży. Jak inne ostre przyprawy nie powinna być podawana dzieciom do 1 r.ż.. Brak informacji na temat bezpieczeństwa używania czarnuszki w czasie ciąży i karmienia piersią, dlatego lepiej unikać stosowania jej w tym okresie, zwłaszcza w celach wspierania leczenia, ale również nie zaleca się regularnego spożywania jako przyprawy prze kobiety w tym szczególnym dla nich czasie.

Czarny kminek zwany też złotem faraonów jest niezwykłą substancją naturalną znaną od tysiącleci ze swych wartości terapeutycznych. Od zarania bardzo ceniono małe, czarne nasiona owej rośliny. Współczesna wiedza medyczna również widzi wartości lecznicze tego zioła.

Zimnotłoczony i nierafinowany olej z czarnuszki firmy Ol’Vita w postaci płynnej w butelkach o różnej pojemności, jak i żelowe kapsułki z oleju z czarnuszki tej samej firmy są dostępne na stronie naszego sklepu internetowego: proviva.com.pl. Zapraszamy do zakupów i stosowania tej naturalnej formy wspomagania zdrowia.

 

Czytaj więcej o czarnuszce:

O działaniu czarnuszki – informacje ogólne

O działaniu czarnuszki – informacje o właściwościach na podstawie przeprowadzonych badań

Czarnuszka nadzieją dla alergików – zapis prelekcji lek.med. Krzysztofa Błechy pt.”Czarnuszka nadzieją dla alergików”

Podobnie jak w homeopatii, akupunkturze i innych metodach wspomagających leczenie konwencjonalne Biofizykalna Terapia Informacyjna BTI (Informoterapia) jest formą medycyny regulacyjnej. To wypróbowana i przetestowana, skuteczna metoda, u której podstaw leżą wyniki badań naukowych z dziedziny biofizyki, fizyki kwantowej oraz wielowiekowe doświadczenia medycyny chińskiej. Choć fizyka, biofizyka i medycyna klasyczna nie przyjęły jej jeszcze jako doktryny, to metoda jest szeroko stosowana na zachodzie (Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone) osiągając wysokie parametry skuteczności (zwłaszcza w przypadkach alergii oraz schorzeń przewlekłych, z którymi trudno poradzić sobie metodami konwencjonalnymi).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top